سال 1398، سال رونق تولید
 سه‌شنبه 24 دی 1398
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران خبر داد:

حفاظت سد سرنی از دشت میناب طی سیلاب اخیر

حجم بالای بارندگی در جنوب شرق کشور و بروز سیلاب شدید در استان هرمزگان و در منطقه میناب باعث شد سد سرنی طی اولین آبگیری، سیلاب مهیبی با دبی متوسط 120 متر بر ثانیه را کنترل و ذخیره نماید.

 به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، مهندس بهروز مرادی مدیرعامل این شرکت ضمن اعلام این خبر با بیان اینکه بارندگی‌های اخیر در استان‌های جنوبی کشور باعث بروز سیلاب مهیب شد، گفت: با توجه به آمادگی که در این زمینه داشتیم تمام هشدارها و آمادگی‌ها توسط همکاران در سد سرنی مورد توجه قرار گرفته و با آمادگی کامل و برنامه‌ریزی انجام شده بارندگی‌ها را پیش‌بینی و رصد نموده و توانستیم این سیلاب را به‌خوبی مهار کنیم.

وی افزود: این سیلاب از ظهر روز 20 دی‌ماه در منطقه میناب آغاز شد به‌طوری که آب ورودی به مخزن سد سرنی در طول سیلاب معادل 25،71 میلیون مترمکعب برآورد شد و با مدیریتی که در مخزن سد انجام شد موفق شدیم تا از رها شدن سیلاب در دشت میناب و وارد آمدن خسارت به پایین‌دست تا حد زیادی جلوگیری به عمل آورده و کل آب ورودی از بالادست به مخزن سد سرنی را ذخیره نمائیم.

مهندس مرادی در ادامه ابراز داشت: این سیلاب طی روزهای 22 و 23 دی‌ماه نیز در جریان بود و زمان وقوع سیلاب در محدوده سد سرنی حدود ۶۰ ساعت بوده که ماکزیمم حجم ورودی به مخزن در ساعت ۵ صبح ۲۱ دی‌ماه با دبی معادل ۸۶۳ مترمکعب بر ثانیه جریان داشته همچنین دبی متوسط رودخانه در طول سیلاب در حدود ۱۲۰ مترمکعب در ثانیه بوده است.

وی گفت: با توجه به حجم ورودی سیلاب به مخزن و موجودی قبلی در مخزن سد، حجم فعلی آب موجود در مخزن سد سرنی معادل 35 میلیون مترمکعب می‌باشد و تراز فعلی آب مخزن سد سرنی معادل 131 متر از سطح دریا می‌باشد.

گفتنی است سد سرنی در طی سیلاب اخیر با مهار سیلاب ۲۵ میلیون مترمکعبی در طول ۵۷ ساعت و پیک سیلاب ۸۶۳ مترمکعب بر ثانیه، توانست از بروز خسارتی سهمگین در پایین‌دست سد جلوگیری کرده و از هدر رفت تمامی حجم آب و رفتن آن به سمت دریا جلوگیری کند. بنابر اظهار مهندس مرادی در آینده نیز طبق برنامه هدف‌گذاری شده بخشی از آب مهار شده صرف تزریق به آبخوان دشت میناب جهت احیای آن خواهد شد.

منبع خبر:‌ تعداد مطالعه:
اشتراک‌گذاری در فیس بوک اشتراک‌گذاری در توییتر اشتراک‌گذاری در گوگل پلاس اشتراک‌گذاری در لینکدین

    آدرس تماس

  • آدرس تماس : بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار شماره 3 (40 قدیم)
  • تلفن : 27821-021
  • فکس : 26213732-021
  • ایمیل :