سال1400:تولید،پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

تصویب چند مصوبه حمایتی مهم در خصوص نیروگاه‌های برق‌آبی در کمیسیون انرژی مجلس

با خاتمه بررسی و رسیدگی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ارتباط با «طرح مانع زدایی از توسعه صنعت برق»، گزارش مربوطه در این کمیسیون نهایی و پس از تصویب، به صحن علنی مجلس ارسال گردید.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، مهندس داود کامگار مجری طرح سد و نیروگاه برقابی خرسان3 در این ارتباط گفت: «طرح مانع زدایی از صنعت برق» به همت کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و در قالب گزارش تبصره(1) ماده 45 آیین نامه داخلی مجلس، از اوایل تیرماه 1400 تدوین و در دستور کار قرار گرفته و پس از ارجاع به صحن علنی، کلیات پیشنهادات کمیسیون در جلسه مورخ 1400/04/27 صحن تایید و پس از آن برای تدوین جزئیات به همین کمیسیون و نهایتاَ کمیته برق ارجاع گردید. کمیته برق نیز طی این مدت جلسات متعددی با حضور برخی مدیران محترم وزارت نیرو و دستگاههای اجرایی تخصصی مرتبط با صنعت برق، اصناف و سندیکاهای صنعت برق و مرکز پژوهشهای مجلس، برگزار و نهایتاَ در جلسه مورخ 1400/09/09 گزارش نهایی در ارتباط با این طرح در کمیسیون تصویب و به صحن علنی ارجاع گردید.
وی در همین ارتباط افزود: با پیگیریهای بعمل آمده و حمایت مدیرعامل شرکت و همچنین همفکری و همکاری معاونت برنامه‌ریزی و مجری طرح مشارکتهای عمومی- خصوصی، ظرفیت‌های مهمی در این طرح برای مانع زدایی از توسعه صنعت برقابی در نظر گرفته شده که انشاالله با تصویب در صحن علنی و ابلاغ نهایی قانون، بستر و فضای جدیدی برای توسعه و رشد این  نوع نیروگاهها و همینطور افزایش درآمد نیروگاههای در حال بهره برداری شرکت، فراهم خواهد شد.
مهندس کامگار اضافه کرد: براساس ماده(4) این طرح، بهای برق مصرفی مشترکان صنعتی یک (1) مگاوات و بالاتر براساس متوسط نرخ قراردادهای تبدیل انرژی (ECA)(که حدود 5 برابر نرخ فروش برق به همین صنایع در سال 1399 است) بعلاوه هزینه انتقال تعیین و دریافت خواهد شد و منابع حاصله بابت هزینه های تولید و تأمین برق و سرمایه گذاری جدید و اتمام طرحهای نیمه تمام صنعت برق اختصاص می یابد.همچنین مشترکین موضوع این ماده مکلف شده اند تا یک درصد (1%) برق مصرفی خود را از برق حاصل از منابع تجدیدپذیر و برقابی عرضه شده در بورس انرژی تأمین کنند. این مقدار سالانه یک درصد (1%) افزایش یافته و حداکثر به پنج درصد خواهد رسید.
همچنین وفق ماده(5) مصوبات کمیسیون انرژی مجلس، وزارت نفت مکلف شده است تا در چارچوب ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و به منظور فراهم شدن زمینه توسعه نیروگاههای برقابی وتجدیدپذیر و...، اقدام به صدور گواهی صرفه‌جویی انرژی بابت سوخت صرفه جویی شده یا مصرف نشده قابل عرضه در بورس انرژی به سرمایه‌گذاران این طرحها نماید.
وی افزود مطابق متن اصلاح شده نهایی ماده (12) این طرح، کلیه دستگاههای اجرایی، مکلفند ظرف مدت دو سال از تصویب این قانون، شدت مصرف انرژی خود را حداقل تا بیست و پنج (25) درصد کاهش دهند. پس از دو سال از تصویب این قانون، میزان صرفه جویی انرزی محقق نشده این دستگاهها به نرخ متوسط خرید تضمینی برق تجدیدپذیر محاسبه شده و درآمد حاصله از آن برای حمایت از توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر و برقابی به مصرف می رسد.
مجری طرح خرسان3 ادامه داد: همچنین در بخش دیگری از این طرح و در تحولی مهم، هم نیروگاه‌های برقابی بیشتر از 10 مگاوات و هم نیروگاههای برقابی کمتر از 10 مگاوات  نیز مشمول مفاد تبصره سه ماده ۶۱ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی شده‌اند و براین اساس دولت مکلف شده تا هر ساله مبلغ سوخت مصرف نشده یا تخصیص حواله معادل آن به شکل سبد سوخت مایع یا معادل نفت خام به تولید کنندگان نیروگاه‌های تجدیدپذیر و انواع نیروگاه های برقابی (کمتر یا بیشتر از 10 مگاوات) را برای فروش یا عرضه در بورس انرژی، در قوانین بودجه سنواتی پیش بینی نماید. شایان ذکر است پیش از این صرفاَ نیروگاههای برقابی کمتر از 10 مگاوات مشمول این موضوع بودند که ضمن این اصلاح مهم، تکلیف شده تا منابع لازم برای اجرای این قانون در بودجه های سنواتی لحاظ گردد و بدین ترتیب امکان عملیاتی شدن موضوع فراهم گردد.
کد خبر: 1312
  تاریخ خبر : شنبه 20 آذر 1400

    آدرس تماس

  • آدرس تماس : بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار شماره 3 (40 قدیم)
  • تلفن : 021-27821
  • فکس : 26213732-021
  • ایمیل : info[at]iwpco.ir