سال تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین

برای اولین بار در کشور؛

کارگاه آموزشی مدل‌های شبیه سازی محیط زیستی دریاچه ارومیه برگزار می‌شود

کارگاه آموزشی مدل‌های «شبیه‌سازی هیدرودینامیکی، ژئوشیمیایی و بیولوژیکی» و ارزیابی اثرات اختلاط آب ورودی از دریای خزر به دریاچه ارومیه، توسط شرکت نروژی «آکواپلان-نیوا» با همکاری شرکت «توسعه منابع آب و نیروی ایران» به صورت مجازی برگزار می‌گردد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، مهندس غزال جعفری مجری طرح‌های مطالعاتی شرکت با اعلام خبر فوق افزود: در راستای احیاء دریاچه ارومیه، مطالعات مرحله شناخت «انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه» به عنوان یکی از راهکارهای ارایه شده توسط ستاد احیاء دریاچه ارومیه، در قالب یک طرح مستقل در سنوات گذشته به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران واگذار گردید و با دستور رییس‌جمهور محترم وقت، استفاده از توانایی‌های شرکت‌های خارجی در کنار شرکت‌های مشاور داخلی در دستور کار این شرکت قرار گرفت.

مجری طرح‌های مطالعاتی با اشاره به انعقاد قرارداد با شرکت‌های نروژی آکواپلان- نیوا جهت انجام مطالعات محیط زیستی و ارزیابی اثرات کیفی انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه، اضافه کرد: شرح خدمات این قرارداد عمدتاً بر دو موضوع «مدلسازی هیدرودینامیکی، ژئوشیمی و بیولوژیکی دریاچه ارومیه» و «ارزیابی اثرات اختلاط آب ورودی از دریای خزر به دریاچه ارومیه از نظر شاخص‌های فیزیکی و شیمیایی، اکولوژیکی و زیست‌محیطی» متمرکز شد.

وی افزود: با وجود مشکلات ناشی از تحریم به خصوص در قراردادهای خارجی و با تلاش و پیگیری همکاران طرح‌های مطالعاتی شرکت آب و نیرو، مطالعات این طرح هم اکنون در مرحله پایانی قرار داشته و مدل‌های شبیه‌سازی در سرفصل‌های هیدرودینامیکی، ژئوشیمیائی و بیولوژیکی طرح اختلاط آب دریاچه ارومیه، شامل بازسازی داده‌های ثبت شده قبلی در دریاچه به مدت حدود 20 سال، بررسی سناریوهای اقلیمی آتی و اقدامات احتمالی برای نجات دریاچه به اتمام رسیده است.

خانم غزال جعفری ادامه داد: نتایج مطالعات مشاور خارجی برای طرح انتقال 1 میلیارد مترمکعب آب در سال (معادل 30 متر مکعب در ثانیه) از خزر به دریاچه ارومیه، حاکی از عدم اثربخشی این میزان از انتقال آب در احیای دریاچه ارومیه می‌باشد.

وی تصریح کرد: این سطح از مطالعات برای دریاچه ابرشور ارومیه اولین بار در ایران صورت پذیرفته است و تجربه قبلی از مدلسازی ژئوشیمی و بیولوژیکی دریاچه های ابرشور در کشور وجود ندارد. بنابراین بحث اطلاع‌رسانی نتایج مطالعات و انتقال تکنولوژی مدل‌های شبیه‌سازی از طریق برگزاری کارگاه آموزشی با ارائه مشاور نروژی به عنوان مولف و با حضور کارشناسان خبره منابع آب، محیط زیست، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و نمایندگان سازمانهای مرتبط با این صنعت به صورت مجازی در 30 خرداد ماه 1401 توسط شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران برگزار خواهد شد.

علاقه مندان برای شرکت در این کارگاه‌ها می توانند تا تاریخ 15 خردادماه با مراجعه به سایت شرکت آب و نیرو به آدرس https://iwpco.ir  نسبت به ثبت نام و ارسال رزومه اقدام نمایند.

کد خبر: 1330
  تاریخ خبر : یکشنبه 8 خرداد 1401

    آدرس تماس

  • آدرس تماس : بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار شماره 3 (40 قدیم)
  • تلفن : 021-27821
  • فکس : 26213732-021
  • ایمیل : info[at]iwpco.ir