سال1400:تولید،پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

قرارداد 310 میلیون یورویی احداث سد و نیروگاه رودبار لرستان امضا شد.

به گزارش خبرنگار سایت خبری شرکت، این قرارداد باحضور دکتر رسول زرگر معاون آب وآب و فاضلاب وزارت نیرو ،لیو ژنگ تانگ سفیر چین در ایران و دکتر عباس علی آبادی مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به امضا رسید.

به موجب این قرارداد شرکت ایرانی سپاسد و شرکت چینی CGGCمتعهد شده‌اند که پروژه سد و نیروگاه رودبار لرستان را در مدت 52 ماه به اتمام برسانند. براساس این قرارداد 49 درصد تامین منابع ارزی این پروژه توسط بانک ها و موسسه‌های مالی چین انجام خواهد شد و سهم شریک ایرانی در این قرارداد بیش از 51 درصد خواهد بود. گفتنی است  سد و نیروگاه رودبار لرستان در 100 کیلومتری جنوب شهرستان الیگودرز در استان لرستان و در مسیر رودخانه رودبار ایجاد شده خواهد شد. این سد دارای دو واحد نیروگاهی هر یک به قدرت 230 مگاوات خواهد بود. همچنین سد رودبار لرستان از نوع بتنی غلطکی با ارتفاع 158 متر طراحی شده است. مخزن این سد نیز 228 میلیون متر مکعب ظرفیت خواهد داشت. سفیر چین در ایران در مراسم امضای این قرارداد گفت: چین سال گذشته در زمره شرکای بزرگ تجاری ایران بود. لیوژنگ‌تانگ افزود: مبادلات چین و ایران سال گذشته به ١۴ میلیارد دلار رسید. پیش‌بینی می‌شود امسال ارزش این مبادلات به 20 میلیارد دلار افزایش یابد. وی در ادامه تاکید کرد، ایران و چین دارای بزرگترین تمدن و فرهنگ غنی در جهان هستند و ظرفیت های بالایی برای همکاری اقتصادی و تجاری دارند. سفیر چین با اشاره به اینکه مشکل تامین مالی (فاینانس) شرکتهای چینی مرتفع شده است، گفت: تاکنون سد و نیروگاه طالقان در استان تهران و سد ملاصدرا در استان فارس توسط شرکت های چینی اجرا شده است.
٢0سد با سرمایه‌گذاری شرکتهای چینی ساخته می‌شود.
همچنین معاون آب و آب و فاضلاب وزارت نیرو اعلام کرد: بر اساس دستور رییس جمهوری باید 20 سد با سرمایه گذاری شرکت‌های چینی در کشور ساخته شود. دکتر رسول زرگر در مراسم امضای قرارداد احداث سد و نیروگاه رودبار لرستان توسط کنسرسیومی از شرکت‌های ایرانی و چینی خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده ظرفیت های برق -آب کشور 25 هزارمگاوات است که در حال حاضر هفت هزار مگاوات نصب شده، پنج هزار مگاوات در حال نصب و16هزار مگاوات نیز درحال مطالعه است. وی بااشاره به سیاست دولت نهم اظهارداشت: باید پروژه‌های برق و آب کشور از طریق فاینانس و جلب سرمایه گذاری خارجی انجام گیرد. دکترزرگر به خط اعتباری یک میلیارد دلاری چین جهت سرمایه گذاری در ایران اشاره کرد و افزود: تاکنون سد و نیروگاه طالقان و ملاصدرا توسط شرکت‌های چینی ساخته شده است و به غیر از سد ونیروگاه رودبار لرستان احتمال برنده شدن شرکت‌های چینی در مناقصه دیگر نیز وجود دارد. همچنین در این مراسم دکترعباس علی‌آبادی مدیر عامل شرکت توسعه آب و نیروی ایران خاطرنشان کرد: بر اساس توافق طرفین قبل از گشایش اعتبار، عملیات اجرایی پروژه از ماه گذشته با انجام عملیات انحرافی آب رودخانه رسما آغاز شده است. وی بااشاره بر اینکه ظرفیت‌های برق‌آبی کشور بسیار بالاست،تصریح کرد: با مجموع انرژی قابل استحصال ازمنابع برق‌آبی سالانه20 میلیارد متر مکعب گاز و یا به همین میزان گازوئیل صرفه جویی سوخت می شود.

کد خبر: 4
  تاریخ خبر : دوشنبه 7 آبان 1386

    آدرس تماس

  • آدرس تماس : بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار شماره 3 (40 قدیم)
  • تلفن : 021-27821
  • فکس : 26213732-021
  • ایمیل : info[at]iwpco.ir